Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał zespół do spraw opracowania założeń strategii działań na rzecz zdrowia dzieci. W skład zespołu weszli przedstawiciele kilku resortów. Po przygotowaniu strategii działania, odpowiednią uchwałę w tej sprawie ma przyjąć Rada Ministrów. Zespół zakończy swoją działalność z dniem przedstawienia ministrowi propozycji założeń do strategii, nie później niż do dnia 31 stycznia 2023 r.
Pediatryczne SOR-y i izby przyjęć przeciążone
Zapytaliśmy przedstawicieli środowiska specjalistów związanych ze specjalizacjami pediatrycznymi, jakie są najpilniejsze potrzeby w reprezentowanej przez nich dziedzinie. Na temat sytuacji w chirurgii dziecięcej – jednej z specjalizacji zaliczonych przez MZ do deficytowych – wypowiedział się prof. Janusz Bohosiewicz, konsultant krajowy w tym obszarze.
– Chirurgia dziecięca zajmuje się leczeniem chorób wymagających postępowania zabiegowego u pacjentów w wieku do 18. roku życia. Ponadto zajmujemy się leczeniem dziecięcych urazów, w tym oparzeń. Skąd potrzeba wyodrębnienia pediatrycznej specjalizacji z chirurgii ogólnej? Jedna z przyczyn ma charakter czysto kliniczny: choroby lub urazy, nawet jeśli dotyczą tych samych narządów czy układów, charakteryzują się w przypadku dzieci odmienną specyfiką i przebiegiem. Co więcej, organizacja opieki, struktura oddziałów są diametralnie inne niż w przypadku ośrodków przyjmujących pacjentów dorosłych – mówi prof. Janusz Bohosiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii dziecięcej.