Jedni powtarzają – pij mleko, będziesz wielki. Inni twierdzą, że mleko znacząco przyczynia się do nadwagi i otyłości wśród dzieci. Są też tacy, jak europosłanka Sylwia Spurek, którzy mówią o mlecznej indoktrynacji w szkole. O to, czy dzieci w wieku szkolnym powinny pić mleko, czy też nie, zapytaliśmy dietetyka.
Indoktrynacja
Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu niewiele osób przypuszczało, że mleko może stać się taką kością niezgody. Tym bardziej że – nomen omen – od zawsze mówiono nam, że szklanka mleka wspiera nasze kości, więc jest obowiązkowym napojem tych dzieci, które chcą rosnąć i być silne oraz zdrowe.
Prawda jest również taka, że na przestrzeni lat, dzięki rozwojowi nauki, dowiedzieliśmy się, że wiele naszych przyzwyczajeń żywieniowych wymaga modyfikacji. Poza tym, jako konsumenci, zyskaliśmy dostęp do produktów, z których istnienia jeszcze dekadę temu zdawali sobie sprawę raczej nieliczni – przykładem niech będą choćby napoje roślinne (do których niektórzy producenci dodają wapń i wit. B12).
Dlatego trudno mówić indoktrynacji, której mogły dopuścić się nasze matki i babki lub mogli dopuścić ojcowie i dziadkowie. Jednak właśnie o indoktrynacji w kontekście szkolnych programów, których celem jest zapewnienie dzieciom szklanki krowiego mleka, mówiła europosłanka partii Zielonych, obrończyni praw zwierząt, Sylwia Spurek.
– To fakt, że państwo nie edukuje, a wręcz indoktrynuje, dając każdemu i każdej, tę tak zwaną szklankę mleka, bo są specjale programy, które powodują, że każde dziecko musi dostać szklankę mleka w szkole. Czyli to jest po prostu indoktrynacja od małego – podkreślała podczas XVI Kongresu Kobiet we Wrocławiu.
Najpewniej pod hasłem “edukacja” Spurek nie miała tylko na myśli dyskusji o odżywczych właściwościach krowiego mleka, a raczej to, jak jest ono pozyskiwane. Nie istnieją przecież krowy, które dają mleko ot tak. Zwierzęta te są sztucznie zapładniane, aby mleko produkowały.
Te, które są dojone w mleczarniach, zbyt często i za pomocą specjalnych maszyn, często mają stany zapalne wymion i zwyczajnie cierpią. Więcej o mitach dotyczących mleka, tych, w które chcemy wierzyć, pisał w serwisie InnPoland Konrad Bagiński.