Niektórzy wciąż lekceważą tę chorobę, twierdząc, że to tylko katar, kichanie czy wysypka, ale jej objawy mogą być bardzo uciążliwe, a niekiedy groźne dla naszego zdrowia. Na temat alergii krąży też wiele mitów. To nieprawda, że dotyczy tylko dzieci, że alergicy nie mogą mieć psa czy kota, że nie ma na nią skutecznego lekarstwa. Warto wiedzieć, co jest prawdą, a co nie, bo z alergią zmaga się coraz więcej z nas.
Niektórzy wciąż lekceważą tę chorobę twierdząc, że to tylko katar, kichanie czy wysypka, ale jej objawy mogą być bardzo uciążliwe, a niekiedy groźne dla naszego zdrowia.
Szacuje się, że z powodu alergii cierpi już blisko połowa Polaków. W związku z tym nie brakuje informacji związanych z tematem uczuleń. Nie wszystkie jednak mają pokrycie w rzeczywistości, a na temat tej choroby przekazywanych jest wiele mitów. To nieprawda, że dotyczy tylko dzieci, że alergicy nie mogą mieć psa czy kota, że nie ma na nią skutecznego lekarstwa. Warto wiedzieć, co jest prawdą, a co nie, bo z alergią zmaga się coraz więcej z nas.
Słowo “alergia” pochodzi z greki i stanowi zlepek dwóch słów: allos (inny) i ergos (reakcja). Te dwa słowa opisują w zasadzie podstawowy mechanizm powstawania reakcji alergicznej.
Alergia to bowiem nic innego jak nieprawidłowa reakcja organizmu na czynnik, który jest zupełnie niegroźny. Jednak układ odpornościowy alergika traktuje go jako coś, co mu zagraża. Efektem jest reakcja obronna organizmu, aby zneutralizować zagrożenie i wydalić alergen z organizmu.
Mimo że alergie są tak powszechne i niemal każdy w ciągu swojego życia dozna przynajmniej jednego epizodu reakcji alergicznej, na temat alergii ciągle pokutuje wiele mitów. Rozpowszechniane mity mogą mieć wpływ na nasze podejście do diagnozowania tej choroby, ale też do jej leczenia.
Oto 10 najczęstszych mitów, które trzeba obalać.